5 Adımda Hem Mutluluk Hem Başarı
Tıka Basa Doysam da Tatlıya Yerim Hep Vardır
3 Kasım 2017
Menstürasyon Döngüsünün Psikolojik Etkileri
16 Kasım 2017

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından yayınlanan açıklamaya göre, sağlık şöyle tanımlanmıştır; herhangi bir hastalık ve güçsüzlük halinin olmaması ve bedenen, ruhen ve sosyal bakımdan tam bir iyi olma durumudur.

Sağlık olmadığında hiçbir şeyden keyif alamayan insanoğlu.. Ya da kilolarıyla dertte olan, kendine yeni bir yol çizmek isteyen, artık böyle olmaz diyen sen…

Kilo aldım, kilo alıyorum, kilo alacağım demekten keyifli geçmeyen günler belki de…

Aslında biliyoruz ki; hayatımızdaki küçük değişikliklerle kendimizi mutlu edebiliriz. Sadece bedenimizi değil ruhumuzu da güzelleştireceğiz, mutlu edeceğiz aslında.

Mutluluk=Başarı formülü tüm dünyada aynı. Doğru anlayabilmek ve çözümleyebilmek biz insanlara kalmış. Her türlü problemi buradaki yazıda olduğu gibi 5 adımda çözebilirsin. Diyetisyen randevun sonucunda yapabileceklerini 5 adımda sana yazdım. İyi okumalar…

Sadece 5 adım…

Göründüğü kadar kolay ama inanırsan ve tekrar edersen başarıya ulaşacaksın.

İSTE

Önce ne istediğimizi açıkça dile getirmemiz gerek.

“Sağlıklı olmak istiyorum.” , “kilo vermek istiyorum.”, “fit görünmek istiyorum.”, “dengeli beslenmek istiyorum”… vb. olmak istediğimiz hali, şekli, ruh halini açıkça bir kağıda yaz.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

PLAN

İstediğin şeyi açıkça dile getirdiğin için sıra için sıra plan kısmında. Eğer diyetisyen randevunu almadıysan, hemen al. Keyifli bir randevudan sonra önünde diyet listen var, yapman gerekenler işte burada;

1.Marketten neler alman gerekiyor önce bunun bir listesini hazırla. Alışverişe çık ve sağlıklı yiyeceklerini market arabana doldur.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2.Yemeklerini ne zaman yapacağını, hazırlayacağını planlama sırası. İşte bunun bir çizelgesini hazırlayarak, işe gitmeden önce geceden hazırladığın poşetini yanına alarak işe geç kalmayı önlemiş olursun. 1 taşla 2 kuş misali.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

3. Yaşam tarzına göre bir hareket seçeneği belirlemediysen eğer, kendine uygun bir spor türü seç. Yürümeyi seven biriysen diyetisyenin hangi saatte yürümen veya koşman gerektiğini sana söyleyecektir, yeter ki sor. Yeter ki gün içinde hareket edebileceğin bir uğraş bul. Pilates, reformer, yoga, tenis, basketbol, hızlı tempo yürüme vb. kilo vermene yardımcı olurken, salgıladığın mutluluk hormonu endorfini artırmış olur, sonunda kendini mutlu hissedersin.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

4. Ardından bunun için nelerden vazgeçebilirim ? Neleri tüketmezsem, neleri yapmazsam yaşamıma devam edebilirim ? Bunu açıkça dile getirmek gerek. Örneğin; 21 gün şekerden uzak durabilirim. 21 gün kızarmış yiyecekler tüketmeden yaşamıma devam edebilirim. 1 hafta sigara içmeden hayatıma devam edebilirim vb…

Şimdi kağıda hatırlaman için NELERİ DAHA FAZLA TÜKETECEĞİNİ VE TÜKETMEYECEĞİNİ yazmaya başla.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

NEDEN 21 GÜN?

Kişilerde yeniden  öğrenmeyi destekleyen; olumlu ya da olumsuz inançlarla davranışa dönüşmüş alışkanlıkları terk etmeye yarayan beynin yeniden programlanması için 21 güne ihtiyacımız olduğu gerçeğidir. Beyin yeniden programlanması 21 günde gerçekleşiyor yani yeniden formatlanıyor.

Bu yüzden örneğin 21 gün ekmek veya şeker tüketimini azaltırsan 21 gün sonunda 22.gün herhangi bir şekilde ekmeğe ve şekere ihtiyaç duymazsın.

UYGULA

Programımızı madem hazırladık, yazdık, çizdik, alışverişi yaptık, sıra uygulamakta.

1.Günü gününe uyduğun programında neler yiyip yemediğini, kontrol kağıda yazmayı unutma.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2.İlk 21 gün vücudunda neler değişeceğini gözlemeyebilirsin ve hatta bunları not alabilirsin. Neler yediğinin yanında nasıl hissettiğini de yazman seni rahatlatır.

……………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………..

3.Kafanda beliren, istemiş olduğun görüntüyü, sağlıklı bedenini düşünerek ve kendini hedefine ulaşmaya çok az kalmış biri gibi hissederek yola devam ediyoruz…

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

“Uygulamadığın zaman kontrol kısmına geldiğinde şaşkınlıkla bakma tartıya, çünkü SADECE İSTEMEK YETMİYOR.”

KONTROL ET

Tabii ki tartıya çıkacağız ama her gün, her sabah değil. Aslında istediğin göbeğinin inmesiyse, hafif bir bedense, girmek istediğin 1 beden küçük pantolonsa bunun için 21 gün sonunu bekleyebilirsin. En azından istediğin, karar verdiğin, plan yaptığın, uyguladığın sürecin sonunu görmeden önce kontrol etmek iyi gelecektir.

Randevun geldi ve diyetisyeninle kontrolünüz sonucu mutsuz musun? O halde;

DEĞİŞTİR

O zaman yolları değiştirmen gerekiyor. Yani uygula kısmına geri dönüyoruz. Uygulamanı diyetisyenin ile konuşarak değiştirebilirsin.

Kendine sorman gereken soruların;

“Sinyal nereden geliyor ? Bir dilim pastayı yerken ne düşündün ? Neden onu yemek zorundasın ? Neden onu yemek istiyorum ?

Sadece 10 saniye içinde, bir tercih yapacağın anda kendine bunları sor.

NEDEN ?

ÇÜNKÜ CANIN İSTEMİYOR. ZİHNİN İSTİYOR.

ZİHİN İSTER, RUH DENEYİMLER!

HER ŞEY GÜZEL GİDİYOR

Beyninden geçen sözler, hangisi seni ifade ediyor…

Yaz bir kağıda haydi.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

“Kilo veriyorum, tartıda daha az kilo görüyorum, pantolonum oluyor, elbise daha güzel duruyor, iyi hissediyorum, artık daha rahat sunum yapabilirim…”

Evet aslında sadece fizik bedenin değil, ruh bedenin de etkileniyor. Tercihlerin sayesinde kendini daha hafif, canlı, enerjik ve mutlu hissediyorsun.

Her şeyden önce aynaya baktığında sen, KENDİ istediğin gibisin…

Başaracağına olan inancım sonsuz…

Her yazıya bir söz; “Ne istersen, o olur.”

Yoga Eğitmeni Güneş ARAS