Doğum Sonrası İşe Dönüş
Diyet ve Psikoloji
2 Temmuz 2018
Çocuklardaki Öfke Karşısında Ne Yapacağını Bilemeyen ve Suçluluk Hisseden Ebeveynler
9 Kasım 2018
Hepsini görüntüle

Bir bebeğin dünyaya gelişi en çok annenin yaşamına büyük bir değişim getirir. Anne karnında gelişen bebeğin varlığı, annede fizyolojik ve psikolojik değişiklikler yaratabilir. Yaşanan bu değişikliğe her anne farklı duygusal ve ruhsal tepkiler verebilir. Bu durumda bireyler olarak farklılıklarımız, olayları ve durumları farklı yorumlamamız ve farklı anlamlandırma süreçleri yaşadığımız için her anne bu dönemdeki değişikliklere farklı tepkiler gösterebilir.

Bu değişikliklerin dışında, aylar sonra dönülen iş hayatı anne için gözden geçirilmesi, baş edilmesi gereken bir durumdur. Bebek için de Anne için de ilk zamanlar zorlayıcı olabilecek bu durumda annenin duygu durumu oldukça önemlidir. Bebekler çok uzun süre annenin taşıdığı duyguyla hareket ederler. Örneğin; eğer anne kaygılıysa bebek de kaygılıdır, anne huzurlu ve rahatsa bebek de bu yönde reaksiyon gösterir. Eğer ki anne, güvenli ve endişeden uzak bir biçimde bebeğinden ayrılabiliyor ve bebeğe bakan kişiye huzurla bebeğini emanet edebiliyorsa bu durumla baş etmek iki taraf içinde daha kolay olabilir.

Bir anne bebeği için alternatifsizdir, biriciktir. Anne dışında, bakım veren kişi ile bebeğin kurduğu ilişki de oldukça önemlidir ancak bir bebek için asıl olan annesiyle olan ilişkisidir. Temel mesele budur ve bunu bilmek sıkışmış bir anne için çıkış noktası olabilir. Annenin, tüm bu yaşananları bir süreç ve bu sürecin getirdiklerini “normal yaşam zorlukları” olarak kabul etmesi önemlidir.

Anne olan kişinin yardım istemesi ve zorlandığı noktalarda yaşamındaki destek kaynaklara (aile, çevre, arkadaş vb.) yönelmeyi ihmal etmemesi önemlidir. Ancak kişinin çevresi anlayışlı sizi her an dinlemeye hazır olan insanlarla dolu olduğunda bile aranızda herhangi bir bağ olan kişiye tarafsız bir şeyler anlatmanız ve onlarında tarafsız bir şekilde size yorum yapmaları mümkün olmayacaktır. Her şeyden önce, bu işin eğitimini almış uzman birisi ile konuşmak kendi kendinize doğru sorular sormanızı sağlar.

Psikoloğunuz size, kendinizi farklı bir gözden görebilme fırsatını sunarken, objektif ve yargılamadan sizin kendinizi bu süreçte daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir