Egzersiz Öncesi ve Sonrası Beslenme
Beslenmenin Spora Etkisi
2 Ağustos 2017

EGZERSİZ ÖNCESİ

Egzersiz öncesi yediğin besinler yaptığın egzersizin kalitesini etkiler. Tercihlerini yaparken özellikle çiğ sebze, meyve ve kurubaklagil gibi posa içeriği yüksek gıdalardan uzak durmanda fayda var. Bunlar egzersiz esnasında sindirim problemleri yaratıp, egzersizi sonlandırmana neden olabilir. Egzersizden kaç saat önce yediğine bağlı olarak protein ve yağlara da dikkat etmelisin, çünkü sindirimleri yavaş sürmektedir.

 

Genel olarak ilkelerin ise;

 

Karbonhidrattan zengin
Kolay sindirilen
Az posalı
Az yağlı
Orta düzeyde protein içermelidir.

EGZERSİZ SONRASI


Egzersiz bitti, evet yorgunsun ama rezervlerini doldurmazsan emek harcadığın sporun boşa gitmesi muhtemel. Öncelikle terle kaybettiğin sıvıyı hemen yerine koymalısın, bunun için spor öncesi ve sonrası tartılıp arada kaybedilen kilo farkına bak ve kaybettiğin her 1 kg için 600 – 800 ml su iç. Spordan sonra ilk yarım saatte kaslardaki glikojen depolarını yenilemek için düşük yağ içerikli karbonhidrat ve proteinden zengin bir öğün tüketmen gerek.  Benim Bursa’ da diyetisyenliğini yaptığım sporcularımda en dikkat ettiğim karbonhidrat ve proteinleri birlikte kullanmak ve öğünlerin doymuş yağlardan arındırılmasıdır.

Genel olarak ilkelerin ise;

Yeterli miktarda sıvı
Düşük yağ
Yüksek protein
Orta düzeyde karbonhidrat

Not: Tüm yazılan ilkeler genel olarak belirtilmiştir. Yapılan sporun türü, süresi ve şiddetine göre ne kadar tüketmeniz gerektiği değişiklik gösterir. Bunun için sporcu diyetisyeninden yardım alabilirsiniz