Kilo Vermek İstiyorum
Demir Eksikliği
31 Temmuz 2017
Yağ Yakmanın Altın Kuralları
3 Ağustos 2017

Herkesin dilinde aynı soru dönüp dolaşıyor; neden kilo veremiyorum? Herkes bir başka arkadaşının diyetini uygulamaya çalışıyor, görüştükleri kişilerle kaç kilo alıp verdiğini, hangi diyeti, zayıflama ilacını kullandığını soruyor ya da piyasada popüler ne ise onu deneyip hızlıca kilolarından kurtulmak istiyor. Ben bile birçok kez rastlıyorum çok fazla diyetisyen tecrübesi olan, ‘Bursa da gitmediğim diyetisyen kalmadı’ diyen danışanlarıma… Ne yazık ki sonuç hep aynı, başta bir heves sonrasında ise hayal kırıklığı.

Bugün sizlerle kilo verememenin en belirgin nedenlerini paylaşacağım;


1. Kilo vermenin ilk adımı kendini sevmek ile başlar. Kilo odaklı düşünmeyip, sağlıklı ve uzun soluklu bir yaşam sürmeyi hedeflediğiniz müddetçe kilo problemi de çorap söküğü gibi gelir, engellerle karşılaşmadan istediğiniz bedene ulaşırsınız. İyi yaşantısı olan, kendine bakan, bedenini dinleyen insanların zaten kilo sorunu da olmaz. Önemli olan bir sağlık problemi yaşadığınızda bedeninize önem vermek değil, onunla her zaman iletişimde olmaktır. Örneğin hastalandığımızda hemen meyvelere saldırmamız bizi aniden iyileştirmez, ancak düzenli meyve tüketimi bizi hastalıktan korur. Unutmayın bedenimiz ömür boyu bizimle ve ona iyi bakmak bizim sorumluluğumuz.


2.Yemek için yaşamayı bırakın demiyorum ancak yemeklerle aranızdaki duygusal bağları kopartmamız gerek. Yemek sadece yaşamımızın devamlılığının sürdürülmesi için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlayacak bir kaynaktır. Elbette tatsız tuzsuz, lezzetsiz yemekler tüketin demiyorum; ama günün her anı da yemek düşünmek sizin iradenizi çok zorlayıp, kilo vermede önünüzde büyük bir engel oluşturacaktır. Bunun için ‘yemek’ kelimesini yeniden tanımlamanızı istiyorum. Sağlıklı beslenmenin vereceği sonuçların sizde uyandıracağı mutluluğu düşünerek zihninizi eğitin. Biliyorum şuan söylemesi kolay diyorsunuz ancak sağlıklı beslenmeyi öğrenip yaşam tarzı haline getirdiğinizde eminim siz de bana hak vereceksiniz.

3.Bir kilo problemi söz konusuysa vücuda gereğinden fazla enerji alımı var demektir ve bu da bazı besinlerin fazla yenmesinden veya az yense bile yüksek kalorili yiyecek tercihinden kaynaklıdır. Neden fazla yediğinizi sorun kendinize, bu sorunun cevabını verebildiğinizde kendinizle yüzleşmiş ve daha da önemlisi kendinizi keşfetmiş olacaksınız. Bu sayede başta yatan sorunu çözüp, kilo vermeye tamamen hazır hale geleceksiniz.

4.Diyetten korkmayın. Diyet arkadaşlarınız arasında gizlenecek, utanılacak bir şey değildir. Diyet demek sağlıklı beslenmek demektir. Burada iş biraz biz diyetisyenlere düşmekte, çünkü diyet kelimesi halen daha insanlar tarafından bol miktarda yasak içeren, kısa sürede uygulanıp, kilolardan kurtulup sonrasında tekrar eski beslenme alışkanlıklarına rahatlıkla dönülebilecek bir terim olarak düşünülmektedir. Halbuki diyette yasak yoktur, ölçülü beslenme vardır, her şeyi yiyerek ve ne miktarda yiyeceğinizi öğrenerek kilo vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

5.Artık doğruluğu bilimsel olarak da kanıtlanmış egzersizi hayatınıza katma vakti geldi. Normalde haftada her gün yapılması gereken, ancak iş yoğunluğu varsa en az haftada 3-4 kez 45-60 dakika tempolu yürüyüş yapılması hem kilo vermede hem de verilen kilonun korunması için sihirli bir değnektir.


6.Öğün atlamayın, çünkü her atlanan öğün bir sonraki öğünde daha fazla yiyecek tüketmenize neden olur, bu da vücudunuzda dengesizliğe neden olur, aksine daha hızlı kilo kazanımı gerçekleşir. Genel olarak çok sık duyduğumuz cümlelerin başında: öğle yemeğini çok az yedim, akşam da yemedim ama hala kilo veremiyorum, gelir. Hiç kimse öğün atlayarak kilo veremez, sadece metabolizmasını yavaşlatır, bu da daha fazla kilo almasına veya verdiği kiloda durmasına neden olur. Metabolik hastalıklar dışında düzenli olarak her gün 3 ana ve 2-3 ara olmak üzere 5-6 öğün tüketiminin alışkanlık haline gelmesi kilo kaybına çok yardımcı olacaktır.

7.Su, kalori yakmak için en gerekli maddelerden biridir. Araştırmalar günde 10-12 bardak su içen kişilerin, içmeyenlere göre oranla daha fazla kalori yaktığını göstermektedir. Eğer vücudunuzu susuz bırakırsanız besinlerin vücuttaki sindirimini ve dolayısıyla metabolizma hızınız azalır bu ise kilo vermenizi yavaşlatır. Bayanlarda en az 2 lt erkeklerde ise 2.5 lt su içilmesi gerekir bu da yaklaşık 10-14 su bardağına denk gelmektedir. Günde en az 2.5 lt su içimine özen gösterin. Bu hususlara dikkat ederseniz kabuslarımız olan kilo verme konusu hayatımızda kapladığı o rahatsız edici varlığını yitirip, sağlıklı yaşam için dengeli beslenmenin hafifliğine dönüşecektir