YENİ YIL, YENİ HEDEFLER, YENİ PSİKOLOJİ
Çocuklardaki Öfke Karşısında Ne Yapacağını Bilemeyen ve Suçluluk Hisseden Ebeveynler
9 Kasım 2018
Stres ve Psikoloji
14 Ocak 2019
Hepsini görüntüle

Her yeni yıl yeni başlangıçlar demektir. Her yeni yılda gerçekleşmesini istediğimiz gelecek yıla ait planlar, hedefler belirleriz ve bu amaçlara ulaşmak için yıl boyu çaba sarf edilir. Biten yıl ile birlikte gerçekleşmeyen hedefler yeniden gözden geçirilerek ve yenileri eklenerek yeni yıla aktarılır. Ayrıca yeni yıla ilişkin olsun ya da olmasın plan yapmak, hedef koymak geleceği planlamaktır. Bu da olumlu ve güzel bir şeydir.

Hedefler

Günlük hayatta pek çok hayallerimiz vardır. Fakat hayalleri hayal olmaktan çıkartan onların gerçekten bir hedef haline getirilmesidir. Hedefler inançla oluşturulmuşsa gerçekleşmesi mümkün amaçlar haline gelir. bu amaçlar da bizi geleceğe ve yaşama bağlar. Mutlu olmamızı ve yaşamdan keyif almamızı sağlar.

Hedefler Belirlenirken

Burada önemli olan hedeflerin ne kadar gerçekçi olduğudur. Buna ek olarak da kişinin bu hedeflere ne kadar uygun olduğudur. Örneğin; üniversite sınavına girecek olan bir öğrencinin disiplinli bir şekilde çalışmadan tıp bölümünü kazanmak için kendisine hedef koyması gibi.. Bu o öğrenci için gerçekçi bir hedef olmayacaktır.  Bireyin, hayatında önem taşıyan ve gerçekleşmesini istediği pek çok hedefi vardı. Fakat bazı hedefleri daha önceliklidir. Yeni yıl da aslında bu hedeflerin tekrar gözden geçirilmesi, geçmiş yılda gerçekleşemeyen hedeflerin yeniden revize edilmesi ve yeni bakış açılarının getirilmesi anlamını taşır. Bu yüzden hedef belirlerken mümkün olduğunda kendimize gerçekçi, uygulanabilir hedefler belirlemek gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde dikkat edilmez ise hedef olarak belirlenen her şey hayalden öteye geçemeyecektir.

Hedefleri Gerçekleştirmek

Hedefleri gerçekleştirmek için öncelikle,

  • Kendine güven
  • Disiplinli bir çalışma sistemi
  • Belirlenen hedeflerin gerçeklik payı
  • İstikrarlı ve kararlı olmak

Gibi özelliklere sahip olmak gerekir.

Öneriler

Hepimiz hayatımızla ilgili gelecekte yapmak istediğimiz şeylerle ilgili pek çok hedef belirleriz. Hedef dediğimiz şeyler aslında hayatımızı doldurmayı planladığımız şeylerdir ve hayatımızı neyle geçireceğimiz önemlidir. Bu noktada kendimize dürüst davranarak hedeflerimizi belirlememizde bize yardımcı olacak soruları sormakta fayda vardır.

  • Ne istiyoruz, aklımızdan ve kalbimizden neler geçiyor?
  • Ne olursa kendimizi daha iyi hissederiz?
  • Planladıklarımızdan hangileri için ciddi emek harcayabiliriz?
  • İsteklerimizin gerçekleşmesi bizim için ne kadar ve neden bu kadar önemli?

Herkesin yeni yıla, geleceğe ve en önemlisi kendilerine dair  hedefleri olmalı, sonra o hedefler uğruna hayatlarında bazı şeyleri göze alabilmeli.. Hem çok gerçekçi hem de biraz çılgın olabilmeliyiz. İsterseniz başaramayacağınız, altından kalkamayacağınız hiçbir şey yoktur. Önemli olan istediklerimizi bilmek ve bizim için uygun mu onu tartabilmek aynı zamanda da uğruna emek harcayabilmektir.

Yeni yılın hepinize hedeflerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirme fırsatı sunabilmesi dileklerimle…

 

Serenay Orakçı

Psikolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir