Ağırlık Kategorili Yarışan Sporcularda Sağlıklı Kilo Kaybı
Kreatin Nedir ve Sporda Önemi
24 Kasım 2018
Hepsini görüntüle

Bildiğimiz gibi, birçok spor branşı sporcunun ağırlık kategorisinde (siklet) yarışmasını gerektirir. Yarışmaya katılmak için yarışmacının yarışmadan önce belirli bir ağırlıkta (veya daha az) olması gerekir.

Vücut kompozisyonunu en uygun hale getirmek, “off sezon” un ikinci bölümünde ve yarışma sezonunun başında gelir. Bununla birlikte, çoğu durumda, hedef ağırlık gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için son süreçlerde bazı ince ayarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ne yazık ki, birçok sporcu hızla kilo verme çabasıyla gıda ve sıvı alımını ciddi şekilde kısıtlayarak yarışma sonuçlarını tehlikeye atabilir (ve tüm bu zorlu antrenman aylarını boşa harcayabilir!). Neyse ki, performans hedeflerinden ödün vermeden, uzun süreli sağlığınıza zarar vermeyen küçük, geçici kilo kaybına ulaşmak için kullanılabilecek bir dizi beslenme stratejisi vardır.

Tüm beslenme alanlarındaki kilo kaybı karmaşıktır ve sporcularla kilo vermek sedanterlerden farklı değildir.

Kilo vermek için Stratejiler

Uzun vadeli bir kilo yönetim planınız uygulanmadıysa, son dakikada kilo vermek için bazı olası stratejiler aşağıda listelenmiştir. Bu stratejilerin sadece yarışmaya giren 48-72 saat boyunca takip edilmesi gerektiği ve optimal eğitimi desteklemek için ideal beslenmenin temsilcisi olmadığı güçlendirilmelidir.

Düşük Lif Diyeti

– Bu, lif alımını mümkün olduğu kadar en aza indirmek için uygulanan bir yöntemdir ve gastrointestinal içeriğin boşaltılmasıyla 300-750 g kilo kaybı sağlayabilir (ancak kilo kaybında sporcudan sporcuya ciddi değişiklikler olabilir).

Tuz Kısıtlaması

– Gıdalardaki tuzu yüksek oranda sınırlamak ve yemeklere tuz eklemekten kaçınmak, sıvı tutulmasını en aza indirmeye yardımcı olabilir ve bu nedenle kısa süreli kilo kaybına katkıda bulunabilir.

Sıvı Kısıtlaması

Bazı sporcuların hızlı ve büyük miktarlarda ağırlığı azaltmak için hızlı bir şekilde su kaybettikleri biliniyor olsa da, bu zararlı olabilir – özellikle vücut ağırlığının% 2-3’ünden daha büyük kayıpları ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir. Şiddetli dehidrasyon sadece performans potansiyelini azaltmakla kalmaz aynı zamanda sağlık açısından da risklidir.

Bazı durumlarda, vücudun sıvı seviyelerini değiştirmek – yarışmadan önceki son günü sıvı alımını sınırlayarak kilo vermek kullanışlı, kısa vadeli bir strateji olabilir. Sınırlı sıvı alımı, daha fazla elektrolit tutabilir ve terleme yoluyla dehidrasyondan sonra daha hızlı yeniden hidrasyon yapılmasına izin verebilir. Bununla birlikte, tartım ile yarışmanın başlangıcı arasındaki sürenin dikkate alınması önemlidir çünkü yarışmadan önce etkin bir şekilde rehidrate olmak için yeterli zaman olmayabilir.

Önemli olarak, sıvı alımını değiştirme girişimleri Spor Diyetisyeninin tavsiyesi altında yapılmalıdır.

Pratik mükemmelleştirir

Antrenmanda olduğu gibi, farklı beslenme taktikleri uygulamak çok önemlidir. Kilo vermek için son dakika stratejilerinin, benzer şartlarda (mümkün olduğunca yakın), başarılarına güven duymanızı ve vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmenizi sağlamak için bir yarış senaryosuna uygulanması önemlidir.

Bu stratejilerin uygulanmasında, her bir teknikte ne kadar ağırlık kaybedildiğini, hangi gıdaların ve sıvıların sizin için en iyi şekilde çalıştığını ve yarıştan önce gerçekte nasıl hissedeceğinizi bilmenize ek yararı vardır.

Unutma – tartımdan sonra ne yapmalısın?

Optimal rehidrasyon ve toparlanmayı kolaylaştırmak için uygun bir strateji ve plana sahip olmanız gerekir. Bunun da uygulanması ve rafine edilmesi gerekir. Yakıt (glikojen) depolarının yarışa hazır olmasını sağlamak için yüksek karbonhidratlı yiyecekler ve sıvılar önceliklendirilmelidir.

Hidrasyon ayrıca, ağırlıklandırma işlemi sırasında kaybedilen sıvıları değiştirmek için de son derece önemlidir. Sporcu içecekleri, öğün yerine içecekler veya smoothie’lerin kullanımı, bir tanesinde hem sıvı hem de karbonhidrat sağladıklarından yardımcı olabilir.

Herkes farklıdır

Her sporcu biraz farklı alışkanlıklara ve yeme düzenine sahiptir  ve biri için iyi olan bir başkası için iyi olmak zorunda değildir.

Hangi stratejilerin sizin için en uygun olduğunu belirledikten sonra planınıza güveniniz. İyi yanıtla kilo vermek için etkili teknikleri uyguladığınızı bilin ve dış gürültüyü engellemek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir