Kadınlara Özel Besin Takviyeleri
Vejetaryen Beslenme ile Kas Kütlesinde Artış
16 Şubat 2018
Amino Asit İçeriği Yüksek Gıdalar Nelerdir?
27 Nisan 2018

Besin takviyeleri gerçekten gerekli mi değil mi?

Gündemin en çok tartışılan konularından bir tanesi

İhtiyacınız olan takviyeleri ve hangilerinin vücudunuzda yeterli biyoyararlılık sağlayıp sağlamadığını belirlemek zor olabilir. Cinsiyet bu kararda büyük bir rol oynamaktadır, bu yüzden sizlere kadınlar için en önemli takviyeleri bahsetmek istiyorum…

Sağlığınız sahip olduğunuz en değerli hazinelerden biridir, bu yüzden doğru takviyeleri seçmek önemlidir.

Omega-3 yağlı asitleri

Bunu balık yağı veya keten tohumu yağı için bir tamamlayıcı olarak da biliyor olabilirsiniz. Omega-3 esansiyel bir yağ asidi olarak bilinir; vücutta üretimi gerçekleşmeyen, ulaşımı diyet veya takviyeler ile sağlanan bir yağ grubudur.

Görevleri Nelerdir?

Kan akışını artırır

Beyin fonksiyonunu geliştirir

Saç kalınlaştırır

Cildin parlamasına yardımcı olur

Kalp sağlığını geliştirir

Depresyonu azaltır

Omega-3 vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve eklem ve romatizma ağrılarını hafifletebilir.

Eğer doğurganlık çağındaki bir kadın iseniz, Omega-3’ün uygun fetal gelişim için hayati önem taşıdığını unutmayın. Hamilelik sırasında Omega-3 eksikliği, çocuğunuzun erken çocukluk döneminde gelişimini etkileyebilir.

Diyetinize yeterli Omega-3 aldığınızdan emin olmak iyi bir adımdır, aynı zamanda diyetinizdeki Omega-6’yı da düşürdüğünüzden emin olun. Bu yağ asidi, diyetlerimizde daha yaygındır ve fazlalık iltihabı teşvik edebilir!

En azından haftada birkaç kez somon yemiyorsanız, bir Omega-3 takviyesi almayı düşünmelisiniz.

Probiyotikler

Genellikle yoğurt, kefir vb. ürünlerde bulunan probiyotiklerin bir kadın olarak sağlığınızın önemli bir parçası olduğunu biliyor muydunuz?

Sindirim sistemimiz hem iyi hem de kötü olan bakterilerle doludur. Her ikisinin de uygun dengesi, probiyotikleri diyetimize eklediğimizde aradığımız şeydir.

Ama probiyotikler nelerdir ve bana nasıl yardımcı olabilirler?

Probiyotik takviyenin en iyi bilinen faydalarından biri gastrointestinal sorunlarda azalmadır.

Şişkinlik, hazımsızlık, ishal, kabızlık gibi yaşanılan mide bağırsak şikayetlerine bağlı kullanıldığında probiyotik bakterilerin artışı ile şikayetlerde azalmalar gözlenir.

Egzama veya sivilce gibi cilt sorunlarınız varsa, iyi bir probiyotik ile tedavi edicidir.

Berrak, sağlıklı cilt; dengeli bağırsak florasının yardımı ve uygun sindirime bağlıdır.

‘Kötü’ bakterilerdeki bir artışın diğer bir işareti sık vajinal mantar enfeksiyonudur. Geçmişte antibiyotik aldıysanız, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin sayısını azalmış olabilirsiniz! Her kullandığınız 1 kutu antibiyotik bağırsak floranızı 2 yıl yaşlandırmaktadır. O sebeple antibiyotik kullandığınız süre boyunca probiyotik destek almayı unutmamalısınız

Ayrıca kilo vermenize yardımcı olabilirler…

Probiyotiklerin ve Prebiyotiklerin Doğal Olarak Kilo Vermenize Yardım Ettiği bir makaleyi sizinle paylaşmak istiyorum;

Hem insan hem de hayvan çalışmaları, normal kilolu kişilerin aşırı kilolu veya obez insanlara göre farklı bağırsak bakterilerine sahip olduğunu bulmuştur .

3 aylık bir çalışma döneminde, probiyotik alan kadınlar, plasebo alan gruba göre % 50 daha fazla kilo vermişlerdir. Ayrıca, çalışmanın kuruma aşamasında da kilo vermeye devam etmişlerdir.

Bağırsaklarınızı iyileştirmeye ve sağlıklı bir bağırsak bakterisi dengesini geri getirmeye başlamanın en iyi yolu bir probiyotik takviyesi almaya başlamaktır.

Hangi ürünü kullanırsanız kullanın, en iyi sonuçları elde etmek için en az 10 farklı bakterinin bulunduğu ve en az 50 milyar probiyotik almak gerekmektedir.

Demir

Bir kadın olarak demir ihtiyacını zaten biliyor olabilirsiniz. Hemen hemen her kadının vitamin takviyesi demir içeriyor, çünkü hem çok önemli, hem de oldukça eksik bir mineraldir.

Demir, kanınızın bir parçası olan hemoglobin bileşenidir. Uygun demir seviyeleri olmadan, kanınız akciğerlerinizden oksijeni vücudunuzun dokularına etkili bir şekilde taşıyamaz.

Mayo Clinic’teki uzmanlara göre, demir eksikliği belirtilerinin bir kısmı yorgunluk, baş dönmesi, karar verme zorluğu ve kolayca morarmadır. Ayrıca, ağırlık kontrolü için önemli olan uygun metabolizmada bir faktördür.

Menstrüasyona uğrayan kadınlar her ay kan kaybeder (ve ek olarak da demir). Yemekten ya da yediğiniz yiyeceklerden yeterince aldığınızdan emin olmanız çok önemlidir.

Demir; kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, beyaz fasulye ve ıspanak gibi gıdalarda daha yüksek miktarlarda bulunabilir. Vejetaryen iseniz; takviyeyi kesin olarak düşünmelisiniz.

Kronik olarak düşük demir seviyelerine sahipseniz, düzenli olarak demir takviyesi kullanmanız gerekmektedir. Yukarıda saymış olduğum semptomlardan herhangi birini hissediyorsanız, doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim.

Magnezyum

Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız, gece rutininize magnezyum eklemeyi düşünün. Beslenme ve Gıda Teknolojisi Fakültesi; magnezyum preparatını yatmadan hemen önce alındığında, daha hızlı uyumanıza ve daha uzun süre uykuda kalmanıza yardımcı olabileceğini bildirmektedir.

Egzersize bağlı kas ağrılarından muzdarip olanlar için, magnezyum takviyesi şarttır

Laktat birikiminin kaslarınızdaki etkilerini azaltmak için kullanmalısınız

Magnezyum için başka bir harika kullanım ise, doğal laksatif özelliğidir. Uygun miktarda yatmadan hemen önce alındığında, iyi bir bağırsak düzenleyicidir.

Bununla birlikte, paketin talimatlarını yakından okumayı unutmayın, çünkü aşırı dozda alımı sizi tüm gün tuvalette tutabilir.

Magnezyum; badem ve diğer kuruyemişler, koyu yapraklı sebzeler ve siyah fasulye gibi yiyeceklerde de bulunabilir. Yukarıda listelenen faydalar için gereken miktarı almak için, ek olarak eklemeniz gerekebilir.

Magnezyum takviyesi alırken, bunun yanı sıra diyetinizde yeterli oranda kalsiyum aldığınızdan emin olun. Kalsiyum, magnezyumun uygun şekilde emilmesi için gereklidir.

Vitaminleri teker teker mi kullanmak, yoksa multi vitamin mi tercih etmek gerekir?

Hiçbir vitamin ve mineralin vücudunuzda eksik olmasını istiyorsanız günlük bir multivitamin almanız akıllıca olacaktır. Fakat multivitamininizdeki bu dört vitamin ve mineral miktarına bakarsanız, muhtemelen ihtiyaçlarınız için yeterli olmayabilir, bunlardan birinde eksiklik oranınız yüksekse zaten multi vitamin ihtiyacınızı karşılamayacakır. O sebeple önce tahlillerinizi yaptırıp daha sonra hangi takviyenin sizin için doğru etkin kullanımı olacağına hekiminiz ve beslenme uzmanınız ile karar vermeli ve kullanmaya başlamalısınız.

Diyetisyen Gizem Tümay’ dan Not

Diyet ve beslenme planınızdaki herhangi bir değişiklikte olduğu gibi, vücudunuzun belirli vitaminlere ve besin takviyelerine nasıl tepki verdiğini iyi dinleyin. Bu, gelecekte bir eksiklik olup olmadığını veya sizin için yeni bir takviye alıp almayacağınızın göstergesidir.

Sevgilerimle…

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17183309

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19043404/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17183312

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir