Günlük 10 Alışkanlık ile Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu
Stres ve Psikoloji
14 Ocak 2019

Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek zor olmayan bazı günlük alışkanlıkların değiştirilmesiyle mümkün.

Mutlu ve sağlıklı olmak için otomatik olarak doğmuş olsaydık harika olurdu, tıpkı vücudumuzun denemeden bile nefes almasını veya uyumasını bildiği gibi.

Ne yazık ki, durum böyle değil ve fiziksel ve duygusal açıdan destekleyici alışkanlıklar yaratmayı öğrenmek zorundayız.

Mutluluk, çoğumuz için kolay olmuyor. Fit bir vücuda sahip olmak ya da finansal başarı gibi dışsal şeylerin bize mutluluk getireceğini düşünüyoruz, ancak nadiren mutluluk sebeplerimiz bunlar oluyor

Eğer olsalardı, pek çok zengin ve ünlü insanın karanlık intihar ve uyuşturucu bağımlılığı yoluna girdiğini görmezdik.

Hepimiz daha fazlasını arıyoruz.

Süper sağlıklı olmak bile her zaman bir sevinç hissi yaratmaz, ancak araştırmalar mutluluk ve sağlık arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Ne kadar mutlu olursanız, sağlıklı olma eğiliminiz o kadar fazladır.

Hayatınızı daha parlak ve daha keyifli hale getirmek için değişiklik yapmaya hazırsanız, burada yardımcı olacak 10 günlük alışkanlık sizlerle paylaşılmaktadır.

  1. Sağlıklı Beslenerek Ruhunuzu Besleyin

Sağlıklı bir diyetin vücudunuz için iyi olduğunu biliyorsunuz, ancak ne yediğinizin mutlu bir insan olmanız ile alakalı olabileceği konusunda doğru bilgilere sahip misiniz? Makarna veya tatlı gibi konforlu yiyecekleri kullanmak sizi yediğiniz süre ve takibi 2 saat süresince iyi hissetmenize neden olabilir, ancak daha sonra ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Aslında diyet, duygusal sağlığınız için o kadar önemlidir ki, beslenme ile ilgili ruhsal hastalıkları incelemeye ve iyileştirmeye çalışan beslenme psikiyatrisi denilen bir branş bile vardır. Araştırmacılar bu konuda işlenmiş et, şeker, rafine tahıllar, patates gibi karbonhidratı yüksek yiyeceklerin depresyon riskini arttığını buldular. Taze meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, zeytinyağı ve yağsız et tüketen insanların daha mutlu ve daha az depresyon riski taşıdığı bulunmuştur. (1)

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165178117301981

Her biriniz şeker ve rafine undan aldığınız on dakikalık sevinçten daha fazla mutluluğu hak ediyorsunuz.

  1. Yoga ile Daha Esnek Olun

Yoga, taytları çok güzel bir şekilde dolduran ince, güçlü ve esnek figürler için yapılan bir spor değildir. Bilim, düzenli bir yoga pratiğinin sizi daha mutlu edebileceğini gösteriyor.

Uluslararası Yoga Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, “yoga, hipotalamusun sempatik alanının inhibe edilmesine yol açtığını” buldu ve bu da bizi endişelendiren kaygılandıran, ruhumuza zarar veren duygulardan arınmamıza neden olduğunu göstermekte. (2)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3193654/

Yoga yaparken sinir sistemlerimizi kullanıyoruz ve bu aslında bizi hücresel düzeyde değiştiriyor. Yoganın yarattığı zihin-beden bağlantısı ruh için iyidir.

  1. Takdir Etme

Hayatımızdaki şeyler ve insanlar için takdir her zaman daha iyi hissetmemizi sağlar ve bu ifadeyi destekleyecek çok fazla bilimsel çalışma vardır. Bir çalışmada, hayatında yaşadığı olumlu şeylerin günlüğünü tutan katılımcının iyimserliğinde % 15’lik bir artışa neden olduğu bulunmuştur. (3)

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0022022117699278?journalCode=jcca

Bununla ilgili ilginç olan şey, günlük yerine haftalık olarak yazan kişilerin yalnızca % 5’lik bir iyileşme görmesidir. Günlük olarak minnettarlık duygusunu yerine getirmek bir fark yaratıyor gibi görünüyor!

Günde beş dakika boyunca minnettar olduğunuz her şeyi yazmak tavrınızı geliştirecek ve sahip olmadıklarınız yerine sahip olduklarınızı takdir etmenize yardımcı olacaktır.

Bunun ne kadar iyimser olduğunuz ve başkalarıyla ilişkileriniz konusunda ne kadar mutlu olduğunuz üzerinde bir etkisi olabilir. Bunun da ötesinde, sağlığınız için iyidir çünkü stresi azaltır.

  1. Aktif Dinlemeyi Deneyin

Diğer insanlarla sağlıklı etkileşimlerimiz ve iletişimimiz olduğunda, genellikle daha mutlu oluruz. Dinlendiğimiz ya da duyulduğumuzda kendimizi iyi hissediyoruz ve iyi dinleme becerilerimiz olduğunda, insanları anlamak ve iletişim kurma becerilerimiz kuvvetleniyor.

Aktif dinleme, ilişkilerde sağlıklı iletişimin temel taşlarından biridir. Konuştuğumuz kişiyle tam olarak iletişim halindeyiz ve beynimizin, karşı karşıya kalmaya çalıştığı tüm mesajları duymasına izin veriyoruz.

400 öğrenciden oluşan 2015 yılında yapılan bir araştırmada, katılımcılarının iletişim tarzının ne kadar sağlıklı olursa, o kadar mutlu oldukları bulundu (4)

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042812012384

  1. Topraklama Yapın veya Doğada Biraz Zaman Kazanın

Doğada çıplak ayak yürümek ve ayak parmaklarınızı toprağa kazımak, ruh halinizi iyileştirebilir.

Elektrofizyolog Dr. Gaetan Chevalier, 40 kişinin ruh halini, yarısına ayakkabılarını çıkartarak ve çimde yürüttü ve 1 saat sonra 40 kişi yatar pozisyonda uzandılar, herkes oldukça üşüdüğünü bildirdi, ancak kendini topraklayan katılımcılar, topraklamayanlara göre daha olumlu hissettiğini bildirdiler.

Yine de iyi hissetmek için ayak parmaklarınızı kuma koymanız gerekmez. Sadece doğada vakit geçirmek bile gerçek bir stres gidericidir. Güneşli, temiz hava ve doğal ortamın güzelliği rahat ve huzurlu hissetmenize yardımcı olacaktır

  1. Farkındalık

Birçoğumuz, yaptığımız şeye gerçekten dikkat etmeden gün boyunca rutin bir yaşama geçmiş, otomatik pilottayız.

Yürüyüşe çıkarken, egzersiz yaparken ya da yemek yerken kaç kez telefona bakarken kendini yakaladın? İçimizdeki ve dışımızdakilerden çoğumuzla bağlantımız koptu.

Dikkatle pratik yaptığımızda, tamamen farklı bir seviyedeki şeylerin farkında oluruz. Mutluluğumuz ve iyiliğimiz üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilecek hiçbir şeyle bağlantı kurmadan amaçsızca dolaşmaktan ziyade hayatı deneyimliyoruz.

Telefonu kapatmayı ve ne yaptığınıza, şu anda bulunduğunuz yerde olmanın nasıl bir his olduğunu ve ne düşündüğünüzü düşünmeye çalışın.

Bunu günde beş dakika yapmak için bir pratik yapın ve ne olduğunu görün.

  1. Kendinizi besleyin

Bu dünya stresli ve toksik olabilir, bu yüzden kendinize küçük sevgiler vermek çok önemlidir. Birçoğumuz tükenmiş ve günlük eziyetten bitkiniz ve bu sağlığımız ve mutluluğumuz için iyi değil.

Sadece kendine iyi bakmak, mutluluk için gereken tek şey değil. Connecticut’ta yapılan bir çalışma, karışıma besleyici aşk eklemiyorsanız, öz bakımın gerçekten fazla bir işe yaramadığını gösteriyor. (6)

https://medium.com/thrive-global/new-research-shows-we-can-teach-people-to-value-self-care-a267eb70221c

Kendinizi beslemek, kendisini sevmek ve kendisine sevgiyle konuşmak, sağlıklı sınırlar koymak ve kendisine nezaket göstermek gibi şeylerden oluşan bir sanat formudur. Bunu sağlıklı bir kişisel bakım rutininize ekleyin, yaşamınızda BÜYÜK bir fark göreceksiniz.

  1. Kucaklaşmayı Sevin

Dostça kucaklaşmaktan kaçan içe dönük biriyseniz, bu konudaki politikanızı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Birine sarılmak sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Araştırmalar, sarıldığınızda ya da gerçekten sevdiğiniz biriyle uğraşırken zaman geçirdiğinizde beyninizin “bağlanma hormonu” olarak adlandırılan oksitosin üretimini arttırdığını gösteriyor.

Oksitosin, bir stres hormonu olan kan basıncını ve kortizolü azaltır. (7)

http://news.bbc.co.uk/2/hi/4131508.stm

Her gün birine sarılmanın verdiği düşünce hala sizin iyi iyi olmadığına inanıyorsanız, masaj da oksitosini arttıran bir yöntemdir.

  1. Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayı Durdurun

Sosyal medya haber akışınızı aşağıya doğru kaydırmanız ya yaşamınızın nasıl geçtiği konusunda gerçekten kendini beğenmiş hissetmenize neden olabilir yada gezegendeki en büyük kaybeden kişisi gibi hissettirebilir. Bu tutumların hiçbiri size mutluluk vermeyecek.

Kendi değerinizi, diğer insanların zaferlerine veya övgülerine dayanarak tanımlamanız, nadiren neşe getiren dışsal şeylere odaklanmanızı sağlar. Küçük bir karşılaştırma kötü bir şey değildir, fakat başka birinin sahip olmadığına dair saplantılı olmak sağlıksızdır.

Sosyal medya, kendiniz için mutlu bir yaşam yaratmak söz konusu olduğunda büyük bir sorundur. Bilim, sürekli diğer insanların yaşantıları ile ilgilenmeye ne kadar çok zaman harcarsanız, özgüveninizin ve beden imajınızın bundan o kadar olumsuz etkileneceğini ve mutsuz olacağınızı gösteriyor. (8)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4183915/

Sosyal medyayı terk etmeye karar veren insanlar, genellikle hesaplarını kapattıktan sonra kendilerini daha mutlu ve daha iyi hissederler.

  1. Günde En Az 5 Dakika Boyunca Meditasyon Yapın

Muhtemelen milyonlarca kez duyduğunuzu biliyoruz, ancak meditasyon gerçekten daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabilir! Vücudunuz ve beyniniz için çok şaşırtıcı şeyler yapar.

Meditasyon; stres, depresyon, anksiyete, tansiyon, ağrı ve hastalıkları azalttığı tekrar tekrar bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve sakinliği, konsantre olma yeteneğini, kişisel farkındalığı ve mutluluğu arttırır.

Sağlık ve mutluluk sizlerle olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir