Gerçekten Aç Mısın?
Psikolojik Destek
3 Kasım 2017
Tıka Basa Doysam da Tatlıya Yerim Hep Vardır
3 Kasım 2017
Hepsini görüntüle

Yapılan araştırmalara göre insanların çoğunun normalin üstünde yemek yemelerinin sebebi, %75 duygusal duruma bağlı yemek yeme. Yani; duygularla başa çıkmak için yemeği kullanma.

Pek çok insan formunu koruyabilmek için az yemek yenilmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak başlanılan diyetlerin bozulması, tekrar sağlıksız yiyeceklere geri dönülmesi durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Elbette formunu koruyabilmek için dengeli yemekle birlikte doğru egzersiz ile enerjiyi doğru bir şekilde harcamak gerekiyor, ancak devamlı açlık hisseden ve yemek yemeden duramayan, abur cuburlar ile arası iyi olanların da varlığı bir gerçek. Bunun temelinde ise gerçekten fiziksel olarak aç olduğu için değil duygusal açlık yaşandığı için duyulan açlık yatıyor. Duygusal açlık; duyguları beslemek veya baskılamak için duygu durum değişikliklerine bağlı periyodik olarak yeme durumudur.

Moraliniz bozuk olduğunda kendinizi öfkeli-sinirli hissettiğinizde çikolata, cips, şekerleme gibi diğer şeyleri tüketmeye başladığınızda kendinizi duygusal açlığın kurbanı olarak sayabilirsiniz. İnsan hayatını strese sokan, moralini bozan, öfkelendiren birçok etken ile karşılaşabiliyor ve bunları yaşadıktan sonraki mutsuzluğu giderebilmek için ne yazık ki yemek yiyerek atlatmaya çalışıyor. Fakat bu besinlerin içerisinde bulunan uyarıcı maddeler yedikten sonra beynimize salgıladığı hormonlar yüzünden mutlu olduğumuz hissini veriyor ve bir süre sonra açlık kaldığı yerden devam ediyor. Süreç bu şekilde kısır döngüye giriyor ve baş edilmez bir hal alıyor. Duygusal açlığı sonlandırmak için, psikolojik ve duygusal problemlerin üstesinden gelmek gerekiyor. Aç olmadığınız halde yemek yeme ihtiyacı hissettiğinizde, yemek istediğinizi tek seferde kesmek yerine kendinizi yavaş yavaş kontrol etmeye çalışırsanız süreci daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Bununla birlikte sporun da mutluluk hormonu salgılanmasına sebep olduğunu unutmayın! Düzenli olarak spor yapmaya başladığınızda fark edeceğiniz şey şudur; Salgılanan Serotonin ve Endorfin (mutluluk) hormonları duygusal yemeye bağlı yaşadığınız anlık haz ve mutluluktan çok daha yoğun salgılanan ve iyi hissettiren hormonlardır. Mutluluğu daha sağlıklı yollardan yakalamayı tercih ederseniz yaşam çarkınızın daha dengeli döndüğüne siz de tanık olacaksınız.