Psikolojik Destek
İyi Hissetmen İçin Buradayım
3 Kasım 2017
Gerçekten Aç Mısın?
3 Kasım 2017
Hepsini görüntüle

Kilo verirken psikolojik desteğin önemi;

Kilo vermeyle ilgili psikolojik destek aldığınız zaman; ne yemeniz gerektiği, saat kaçta, ne kadar yemeniz gerektiğinin yanında  bugüne kadar ne tecrübeler edindiniz hangileri işe yaradı, neler işe yaramadı, hangi davranış kalıpları sizi nerelerde zorluyor, nerelerde kolaylaştırıyor… Bunları gözden geçirmenizi, yeni strateji ve davranış kalıpları geliştirilmesi gibi önemli bir kısımlarda çalışıyor olacağız ve bu başarılı bir süreç geçirmeniz sürdürülebilir ve dengeli bir hayat için oldukça önemli.

Bunun dışında yemekle ilgili beslenmeyle ilgili kendini nasıl algıladığınızla ilgili çeşitli inançlar, düşünceler, kurallar bunların gözden geçirilmesi önemli bir çalışma alanı…

Buralarda sizin için kısıtlayıcı neler var, sizi zorlaştıran neler var, buralarda değiştirilebilir neler var, bunları gözden geçirmek bu tip bir psikolojik desteğin önemli bir kısmı, bunun dışında yemenin sosyal ve ilişkisel bir tarafı var, çünkü yemek bir yerde sosyal de bir şey. Dolayısıyla sizi oralarda ne zorluyor. Oralarda bunun nasıl anlamları var. Yarattığı sıkıntılar var mı bunlar sizi nasıl etkiliyor. Buraya bakmak gerçekten çok önemli. Kilonun ve yemeğin sizin için anlamı ne? Duygularla baş etmek için yemek sizin için nerede konumlanıyor. Hangi duygunun hangi yemekle nasıl bir bağlantısı var ve de kilonuza, bedeninize atfettiğiniz duygular, anlamlar neler bunları anlamak da çok önemli, dolayısıyla psikolojik destek dediğimiz zaman çok kapsamlı bir değerlendirme, çalışma başlıkları görüyoruz ve bu kadar kapsamlı ele alındığında daha kalıcı ve gerçekçi bir durum elde etmek kaçınılmaz oluyor.

Psk. Serenay Orakçı