Menstürasyon Döngüsünün Psikolojik Etkileri
5 Adımda Hem Mutluluk Hem Başarı
3 Kasım 2017
Bugün Nasıl Hissediyorsun?
17 Kasım 2017

Kendini çok sinirli, gergin, iştahının çok açık ve aynı zamanda da  hiçbir şeye tahammül edemez durumda mı hissediyorsun?

Sakin ol, adet dönemi öncesi sendromu yaşayanlardan olabilirsin.

Menstürasyon döneminden 1-2 hafta önce sinirlerin çok gergin olabilir. Her şey üstüne geliyor gibi hissedebilir ve bana neler oluyor diyebilirsin. Bu dönem her kadını farklı etkilerken sadece geçici bir dönem olduğunu ve bu durumun hormonlarını tetikleyen bir süreç olduğunu atlamamakta fayda var. Her şey birbirine karışmış ve kendini baskı altında hissedebilirsin, böyle bir durumda stres düzeyin artar ve iştahın birden etkilenebilir. İçinde bulunduğun dönemi daha rahat ve sakin geçirebilmek için farkındalığını arttır, durumu kabullen ve sakin ol.

Adet görmeye başlarken yani döngünün ikinci aşamasında, östrojen hormonu en düşük halindedir. Bu da ruh halindeki değişmelerin ve yeme krizlerinin en yoğun yaşandığı dönemdir. Östrojen mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin üretimini etkiliyor. Düşük östrojen, düşük serotonin diye düşünülebilir. Düşük serotonin demek de genellikle karbonhidrat ve şekerden zengin besinleri tüketmeye ihtiyaç duymak demektir.

Sakın buna kanmayın!

Bu dönemdeki sıkıntıları hafifletmek, beslenme düzeninde ve yaşam şeklinde değişiklik yapmak, kendini daha iyi hissetmene yardımcı olacaktır. Biliyorum hemen abur cubura, koca bir dilim pastaya veya hamur işlerine yönelmemen zor ama bununla savaşabilir ve yerine serotonin seviyeni yükseltecek besin dışındaki seçeneklerden faydalanabilirsin. Bunlar sosyal etkinlikler, alışveriş yapmak, sevdiğin bir kitabı almak, sana uygun bir filme tek başına bilet alıp gitmek, dans etmek, iltifat etmek, mum ışığında banyo yapmak… kısacası seni değerli ve iyi hissettiren  etkinlikler olabilir. Mutluluğu sadece besinlerde arama çünkü o en kolay ulaşabileceğin ve sonrasında sana zarar veren bir yöntem, biraz daha çabalarsan kendin için en uygun yolu bulabilirsin

Şimdi ise yaşadığın durumu kabullen, sakin ol ve bu süreci farkında olarak atlat, sandığın kadar zor değil…

Psk. Serenay Orakçı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir