Rutin Egzersizini Tatil Günlerinde Nasıl Devam Ettirebilirsin?
Kadınlarda Vücut Geliştirme
3 Kasım 2017
Egzersiz Boyunca Sıvı İhtiyacını Karşılamanın Esasları
18 Kasım 2017

Tatiller;

Aile, arkadaşlar ve sosyal çevren ile geçirdiğin zamandır, ancak sosyal etkinliklerin sayısı arttıkça, egzersizlerden ödün verme şansı da artıyor.

YEMEK

Dışarıda yediğin çoğu restoranlarda isteklerin doğrultusunda menüler bulamıyorsun. Evden uzakta yediğin zamanlarda yağ ve tuz içeriği yüksek besinlere maruz kalmaman neredeyse imkansız.

Tatillerde egzersize devam edeceksen, ki etmen çok daha sağlıklı olacaktır, çünkü daha çok istediğin besinleri tüketme hakkına sahip olacaksın. Özellikle egzersiz sonrası veya akşam dışarıda yemeğe çıkmadan bir şeyler yemeye özen göster. Eğer yüksek yağ ve tuz içeren yemekleri tüketmekten kaçınmak istiyorsan ana yemekten en az 1 saat önce meyve, tahıl gevrekleri, sandviç vb. tüketebilirsin.

İÇMEK

Özellikle atletler ve aktif spor yapan kişilerde alkolün vücuda etkileri;

  • Alkol; kan damarlarının genişlemesine neden olduğu için kan akışının hızlanmasına neden olarak yumuşak doku yaralarının iyileşmesini geciktirir.
  • Alkolün diüretik etkiye sahip olması sebebiyle hidrasyon sürecini uzatır. Dehidrasyonun çok olmasa bile bu performansını etkileyebilir.
  • Doğru besinlerden alman gereken karbonhidrat kaynaklarını bira, şarap vb. fakir karbonhidrat kaynaklarından alırsın, yani egzersizin için en elzem besin öğesi olan karbonhidratı alkol ile içmiş olursun ve bu da egzersiz performansınızı olumsuz etkiler.

NE YAPABİLİRSİN?

Arkadaşların ile bir yere gideceğin ve alkol alacağın kesin ise kendine bir içki limiti koymanda fayda var. Bir veya iki kadeh, şişe olarak sınırlandırdığın alkol limitini doldurduktan sonra daha hafif içecekler ile devam et

Tabi ilk sırayı her zaman su çekiyor..

DEVAMLILIK…

Sosyal etkinliklerinden sonra tekrar spora kaldığın yerden devam etmekte zorluk çekebilirsin.

Dikkatini toplamanda fayda var, ilk akşamlarda yeme ve içme eylemi yerine başka bir etkinlik planlayabilirsin.

Şimdi yeniden yakıtını doğru besinler ile doldurma vakti.

Düzelme ve yakıt depoların için;

Sıvı: Terleme ile kaybedilen elektrolit ve sıvı dengesini yerine koy, egzersiz öncesi ve sonrası alman gereken sıvıyı rutin hesapladığın günlerden 1 hafta boyunca 1 litre daha fazla sıvı tüketmende fayda var

Karbonhidrat: Kas glikojen depolarınızı toparlamak için işe koyul. Spor öncesi ve sonrası kaliteli karbonhidrat depolarını muhakkak al

Protein: Kas hasarı oluştuysa onar ve yeni kas inşa etmek için çalışmalarını sürdürmeye devam

Diyet: Egzersiz sonrası 4- 6 saat içinde yeterli hidrasyonu sağlamaya çalışmalısın. Egzersiz performansı ve hedeflerine bağlı olarak 1 – 2 saat içinde kaslarını doğru besinler ile doldur

Şimdi kaldığın yerden devam edebilirsin…