Kilo Vermek İçin Kullanılan Takviyeler
Restoranlarda Daha Az Kalori Tüketimi için 7 İpucu
15 Ağustos 2018
Organik Gıda Sağlıklı Mı?
24 Eylül 2018

Gün geçtikçe kilo verme ve yağ yakma üzerine geliştirilen takviyelerin sayısı artıyor. Bunların hangilerinin güvenilir olup olmadığını bilmeden tüketmek vücudun çalışma düzenini bozabiliyor, mikrofloranıza zarar verebiliyor ve metabolizmanız ile oynayabiliyor. Gözden geçirdiğimiz popüler kilo kaybı takviyeleri ile, hangi desteklerin gerçekten kilo verme, yağ yakma, enerji artışı gibi konularda vaat ettikleri ile uyumlu olup olmadığını incelemek istedik…

Kilo verme süreci kişiden kişiye göre değişen, beklentilere göre şekillenen kimine bir amaç uğrunda ilerlemenin verdiği keyif ile kolay, kimine ise amaçları uğrunda feda ettiklerini düşününce zor olabiliyor. Başlangıçta bu yolculuğa herkes gibi sen de yüksek motivasyon ile başlıyor, sürecin ilerleyişine bağlı düşüşler yaşıyorsun.

Belli bir noktaya kadar kilo vermeye devam ediyorsun, ancak zamanla sağlıklı alışkanlıklara ayak uydurmak daha da zorlaşıyor, sonra bu süreci daha kısa zamanda sonlandırmak adına bazı kolay, ulaşılabilir ve hızla sonuç alabileceğin takviyelere başvurma yolunu tercih ediyorsun

Peki güvenilir mi veya hangileri güvenilir?

Kilo vermene yardım edecekler mi veya zorlaştıracaklar mı?

Mayo Clinic, bir takviyein doğal olabileceği, güvenilir olacağı anlamına gelmediğini açıklıyor.

Kilo kaybı ilaçları içeriğinde, bir bitki olan Ephedra, 2004 yılında FDA tarafından yasaklanmıştır.

Buradaki ilk uyarım ne olur?

Kilo kaybı konusunda yollar araştırırken reklam veren mecraların iddialarını takip etmeyin. Kendi araştırmanızı yapmak, ürünün güvenli ve potansiyel olarak etkili olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır, ancak her zaman bir uzman bilgisine ve güvenirliliğine dayanarak hareket etmenizi önerdiğim için; bugün sizlere birkaç takviye üzerinde duracağım…

  1. Yeşil Kahve

Kahvenin ne olduğunu biliyorsunuz, ancak, yeşil kahveye aşina mısınız? Kahve çekirdekleri kavrulmadan önce, yeşil bitki bileşeni, klorojenik asitten oldukça yüksektir.

Araştırmacılar, klorojenik asitin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini savunurlar. Yağ depolanmasını önlemek için karbonhidrat metabolizmasının görevi önemlidir. Kan dolaşımındaki fazla glukoz, kilo kaybetme sorununa bağlı olan insülin direncine neden olabilir.

Çalışmalar yeşil kahve ekstresi tüketmenin kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir. 3 çalışmanın bir analizi, yeşil kahve ekstresi alan kişilerin, plasebo alan kişilere göre ortalama olarak 2.27 kg daha fazla kaybettiğini bulmuştur.

Araştırmaların sonucu olumlu etkiler gösteriyor peki kilo vermek için kullanalım mı?

Yeşil kahve özütünü kilo kaybına bağlayan çalışmaların çoğu, takviye şirketleri tarafından desteklenmiştir. Kilo kaybı gözlenmiş olsa da, güvenilir sonuçların belirlenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Peki yan etkileri?

Yeşil kahve özütünün az miktarda yan etkisi vardır. İçeriğindeki klorojenik asit ishale neden olabilir ve kafein; uyarıcı olarak işlev görür.

  1. Yeşil çay

Yeşil çay yüzyıllardır sağlık yararları için bilinir. Modern zamanlarda, üreticiler gücünü bir ekstre haline getiriyorlar. Uzmanlar yeşil çayın güçlü antioksidan ve potansiyel anti-kanserojen özelliklere sahip olduğunu söylüyorlar.

Yeşil çaydaki ana antioksidan olan EGCG (epigalookateşingallat), araştırmalara göre vücudunuzun daha fazla norepinefrin üretmesine neden olur. Norepinefrin, yağ yakmanıza ve metabolizmanızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Bir çalışma, yeşil çay ekstraktının karbonhidrat emiliminde % 30’luk bir azalmaya yol açtığını bulmuştur. Yeşil kahve özü gibi, yeşil çay ekstresi de kafein, kilo kaybı yardımcı olabilecek bir uyarıcı içerir. Genellikle yeşil çayın tek yan etkisi; kafein duyarlılığı ile ilişkili olandır ve yüksek tansiyon hastalarının çarpıntı şikayetlerini arttıracağı için tavsiye edilmez

  1. Peynir altı suyu proteini

Peynir altı suyu proteini, kilo kaybını doğrudan etkilemese de, ek olarak almak sağlıklı bir diyet planının bir parçası olabilir. Kilo verdiğinizde, yağsız kas kütlesini korumak önemlidir. Yeterli protein almak yağsız kas dokusunu korumanıza yardımcı olabilir.

Bir çalışma, kalori alımını azaltırken daha fazla protein tüketenlerin, kalorileri kısıtlayan ama daha az protein tüketenlere göre daha fazla kilo verdiklerini bulmuştur.

Farklı protein türlerinin kilo kaybı üzerinde farklı etkileri olduğunu söylüyor. Peynir altı suyu proteini, kilo vermenize yardımcı olarak soya proteinden daha iyi olabilir.

Ancak şunu bilmelisiniz ki; spor amaçlı kullanılan peynir altı suyu (whey) ihtiyacı bireysel olarak hesaplandığı takdirde ihtiyaç dahilinde kullanımı uygun iken spor yapmayan bir bireyin ihtiyaç duyduğu proteini diğer peynir altı suyu proteini kaynakları olan doğal besinlerden tercih edebilir.

Nedir bunlar?

Süt, yoğurt, kefir, peynir, tereyağı…

  1. Konjuge linoleik asit (CLA)

CLA, sığır ve peynir gibi hayvansal ürünlerin içinde bulunan bir tür yağdır. Araştırmalar bu yağ asidinin anti-obezite özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir.

Bir hayvan çalışması, yağ kaybının, takviye başlamasından sonraki beş gün içinde arttığını gösterdi. Çeşitli çalışmaların büyük bir incelemesi, CLA’nın altı ay boyunca alındığında haftada yarım kilo kadar kaybetmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Ancak bu küçük fayda buna değmeyebilir, daha da önemlisi bu çalışmalar CLA’nın yağlı karaciğere, iltihaba ve insülin direncine neden olabileceğini de göstermiştir.

  1. Kolajen

Bazı uzmanlar özellikle yakın zamanda kilo kaybı için hidrolize kolajenin faydalarını sayıyor. Kolajen, jelatinde bulunan bir bağ dokusu türüdür. İçecekler, smoothiler ve yiyeceklerle karıştırmak ve nispeten nötr bir tat yakalamak kolaydır.  Kolajen, sıvıların jelleşmesine neden olan bir jelatin türü değildir.

Livestrong’a göre, kilo kaybı için etkinliğinin kanıtı yetersizdir. Bir diyet makalesi kollajen takviyesini yatmadan önce aç karnına alınması gerektiğini açıklar. Uykudan önce yiyecek tüketimini kısıtlamanın belki de kollajen alırken kilo vermeye neden olan şey olduğu düşünülmektedir.

Kilo kaybı üzerindeki etkileri hala havada iken, cilt sağlığını iyileştirdiği kanıtlanmıştır!

Ayrıca protein içeriği ve eklem sağlığı için uzman eşliğinde tercih edilebilir.

  1. Probiyotikler

Bazı tip probiyotikler vücut ağırlığını düzenlemeye yardımcı olabilir.

Probiyotikler bağırsak sağlığını iyileştirir ve vücudunuzun yakıtını daha verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olur.

Arkadaş canlısı bakteriler, vücudun yağ depolayabilme kabiliyetini sınırlandırıyorlar.

Sağlıklı mikrobiyota ve dengeli bir flora sindirim sağlığınızı, bağışıklık fonksiyonunuzu kısacası her şeyin başlangıcını oluşturuyor, ve kilo vermenize destek olması da bilimsel makalelerce kanıtlanmış bir gerçek…

Bu sebeple probiyotik kullanmaya başlamak için kilo, kabızlık veya ishal şikayetleriniz olmasına gerek yok.

Bir kutu antibiyotik kullandığınızda dahi barsak floranız 2 yıl yaşlanıyorken, sağlıksız bir yaşam ve stres barsaklarınıza oldukça fazla zarar vermektedir.

Bu destekler ile birlikte kefir gibi doğal probiyotik kaynaklarını da günlük beslenmenize eklemeye özen gösterin…

Diyetisyen Gizem Tümay’ dan Not:

Bugün duyduğunuz tüm zayıflatıcı takviyeler arasından değerlendirilmeye en bilimsel yönden yaklaşılanları inceledik… ve görmüş olduğumuz en güvenilir olanların dahi çoğunun daha fazla araştırmaya ihtiyacı olduğu ve güvenilirliğinin tam olarak ispatlanmadığıdır…

Her geçen yıl çok daha fazla yeni mucizevi takviyeler duyacak ve belki de denemek isteyeceksiniz

Unutmayın ! bugün de sizlerle incelemiş olduğumuz hiçbir ürünün tek başına bir mucizesi yoksa gelecekteki hiçbir ürünün de beslenme alışkanlıklarınızda net değişiklikler yapmadığınız sürece etkisi olmayacaktır.

Bu ürünler; sadece beslenmenize ek destek sağlayabilecek takviyelerdir

Temel yolunuz; her zaman sağlıklı beslenme olsun

Sevgilerimle…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir