Restoranlarda Daha Az Kalori Tüketimi için 7 İpucu
Şekeri Azaltmanın Sekiz Kolay Yolu
19 Temmuz 2018
Kilo Vermek İçin Kullanılan Takviyeler
12 Eylül 2018

Hepimiz zaman zaman kendimiz için yemek pişirilmesini isteriz… akşam yemeğine çıkmak, birileri bize lezzetli bir yemek hazırlarken keyifli vakit geçirmemize izin verir.

Yemeğe çıktığınızda yediğiniz yiyeceğin tadı size çok güzel gelebilir, çünkü soslar, yağlar vb. kullanılan birçok yüksek kalorili tat vericiler bulunmaktadır.

Dışarıda yemek yemek eğlenceli, ama sağlıklı kalması biraz zor olabilir. Hele bir de günün bir öğününü dışarıda geçiriyorsanız işler daha da karmaşık hale gelebilir. O zaman bugün restoran yemeklerinde daha az kalori almak için ipuçlarını takip etmenin tam zamanı

2013’ de yapılan bir çalışmada, ortalama bir restoran yemeğinin, tüm gün boyunca yemeniz gereken hemen hemen tüm yağ, kalori ve sodyum miktarına sahip olduğu bulunmuştur

Şimdi ertesi gün yediklerinizden pişman olmadan geçireceğiniz bir yemeğin tadını çıkartma vakti!

1.Salata seçeneklerinizi dikkatli seçin.

Restoran salataları harika olabilir, ancak diyetinizi de bozabilir. Bazı restoran salataları iki Big Mac’den daha fazla kaloriye sahip.

Bu nasıl mümkün olabilir?

Salatanızdaki birçok ürün size korkunç bir kaloriye mal olabilir. Bol miktarda şeker ve yağ içeren, kızarmış tavuk, şekerlenmiş fındık, peynir vb. tüketeceğiniz salatadaki tüm masumlukları uzaklaştırmaya yeter de artar bile. Genellikle, salata sosları kalori bombasıdır. Tüketeceğiniz salataya mümkünse sosları kendiniz ekleyin ve sipariş verirken sossuz vermeye özen gösterin

2.Yemekten önce gelen aperatiflerden uzak durun

Aperatifler genellikle yağ ve kaloriden yüksektir. Yemeğiniz gelmeden önce sizin iştahınızı açmak üzere olan bu yiyecekleri tüketmeden önce birkaç dakika sonra yemeğinizin geleceğini düşünün ve kendinizi bu konuda ikna edin!

Gerçekten bu iki dozluk kaloriye ihtiyacınız var mı? Unutmamakta fayda var; yemek üzere olduğunuz aperatiflerin besleyici özelliği neredeyse hiç yok…

Bunların yerine yemek öncesinde bir bardak su içip kendinizi sipariş vermiş olduğunuz yemeğinize hazırlayın yada bir diğer alternatifiniz salata olabilir. Yemekten önce salata sipariş etmek, yemeğiniz geldiği zaman daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilir.

3.Tarafını değiştir.

Patates kızartması veya patates püresi yemeğinizin yanında lezzetli olabilir ama aynı zamanda onun da soslar gibi bir kalori kâbusu olduğunu bilmeniz gerekir. Sizin için en büyük tavsiyem; ana yemeğinizin yanına, haşlanmış veya buğulanmış sebzelerden oluşan bir garnitür sipariş edin. Bunu her seferinde yapmak zorunda değilsiniz elbette ama en azından oranları dengelemek adına 2 kez sebze 1 kez patates siparişi verirseniz siz de hem keyfinizden rahatsız olmaz, hem de kilo şikayetlerinde bulunmazsınız

Diyetisyenin Ne Yapıyor?

Ben restoranlara gittiğimde ekstra ücret ödemeyi de teklif ederek patates veya pirinç pilavımı çıkarttırarak yerine salata koymalarını rica ediyorum. Bu zamana kadar hiç red yemedim =) Denemekte fayda var =)

4.Porsiyon boyutunu azaltın.

Restoran porsiyonlarının büyük boyda olduğu biliniyor ve bu da ülkede obezite salgınının başka bir nedenidir.

Büyük restoran bölümleri, ne yemeniz gerektiğine dair gerçekçi olmayan bir beklenti sunar. Tabağınızdakini bitirmeyi çocukluktan gelen bir alışkanlık olarak edinmişseniz farkında olmadan ihtiyacınız olandan çok daha fazla yemek yiyebilir ve kalori alabilirsiniz

Bunun için yapabileceğiniz nedir?

Evde olduğunuzda porsiyon ölçünüzü azaltmak adına küçük tabaklar işe yarayabilir, ancak dışarıda olduğunuzda 2 adet seçeneğiniz var:

  1. Yemeğinizi ½ porsiyon sipariş edin veya bir arkadaşınız ile gelmişseniz onu da ikna ederek 1 porsiyon siparişi ikiniz tüketi
  2. Bir kap rica ederek yemeğiniz geldiğinde yarısını istemiş olduğunuz kaba koyun ve bir sonraki öğünde tüketmek üzere saklayın

5.İçecek Siparişi

Kalorili içecekler genellikle çok az besin değerine sahiptir. Kalorilerinizi besleyiciliği hiç olmayan bir içecekte harcamak yerine, su sipariş edin.

Bunun çok sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, limon ve sıkın.

Diğer alternatifleriniz ise; Maden suyu sade veya limonlu, ayran, ev yapımı limonata vb. olabilir

6.Doğru sos ve baharatları kullanın.

Soslar diyetinizi sabote edebilir.

Mayonez, barbekü sosu, sezar sosu, ballı hardal, ketçap gibi yemeklerin yanına kullanılan yüksek kalori soslardır. Genel kullanım amacı, sipariş ettiğiniz yemeğe daha da tat vermesini sağlamaktır. İçeriğinde bulunan bir çok katkı maddesi ve eklenti şekerden habersiz gönül rahatlığı ile yenilen bu soslar hem diyetinizi hem de sağlığını bozar.

Peki hiç sos kullanmayalım mı?

Dediğinizi duyar gibiyim. Elbette kullanın ancak doğru olanları okumanızda fayda var;

Hardal, sirke ve limon suyu gibi düşük kalorili soslar pişmanlık duymadan ve yemeğinize de lezzet sağlayan soslardır

Mümkün olduğunda bu soslara sadık kalın ve tüm diğer işlemler başarısız olduğunda tuz, karabiber veya pulbiber karışımını tercih edin.

Bir restoranın ne tür çeşnilerin sunacağından emin değilseniz, kendiniz getirmeyi de deneyebilirsiniz

7.Gitmeden önce menüyü kontrol edin.

Mümkünse, restorana gitmeden önce biraz araştırma yapın. Menüde neler olduğuna dair iyi bir fikre sahip olmak, gitmeden önce neleri özelleştireceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Kendinizi hazırlamak, aynı zamanda sağlıklı bir seçenek üzerinde karar veremediğinizde son dakika yapılan yanlış seçimlerden kaçınmanıza da yardımcı olabilir.

Ayrıca, menüde neyin olduğunu bilmek, düşük kalorili seçeneklere sahip olmayan yerleri iptal etmek için size bir şans verir.

Diyetisyen Gizem Tümay’ dan Not

Restoranda kalori alımını azaltmak adına yazmış olduğum bu 7 kural sizi diyetinize sadık kalmanızdan önce doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak amaçlı yazılmıştır. Bu kuralları her restorana gittiğinizde yapmanızı tavsiye etmem ancak hayatın da beslenmenin de bir denge olduğunu unutmamanızı isterim. Bu zararlı gıdaları sık ve süreklilik haline getirirseniz bu dengeyi sağlamakta zorluk çekersiniz ve bu da sizi mutsuz eder.

YAŞAM, RUH VE BEDEN DENGENİZİ BULMANIZ DİLEĞİYLE!

Sevgilerimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir